Godziny Otwarcia Firmy
Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00
Język: PL EN

Wymagające meble medyczne tylko na salę operacyjną – obalamy mity

Meble medyczne wykorzystywane na salach operacyjnych muszą być dezynfekowane przed każdym kolejnym zabiegiem i gwarantować najwyższy poziom higieny i sterylności podczas kontaktu z pacjentami.

Usuwanie wszelkich bakterii, wirusów i płynów ustrojowych jest najłatwiejsze w przypadku wykorzystania mebli metalowych pokrytych farbą proszkową, ale rodzaj wykorzystanego materiału nie jest jedynym wymogiem dla tego typu wyposażenia. W praktyce wysokie standardy jakości powinny być spełnione przez meble medyczne także poza salą operacyjną.

Jakie są wymagania dla mebli medycznych w szpitalach, gabinetach lekarskich czy przychodniach? – Jako producent mebli medycznych – U.B.M. Katarzyna Kotasińska – odpowiadamy na pytania.

Wysokie wymogi nie tylko dla mebli na sali operacyjnej

Ze względu na kontakt z wieloma pacjentami, zwiększone ryzyko przenoszenia bakterii oraz częsty kontakt z płynami ustrojowymi różnych pacjentów, meble medyczne spotykane w szpitalach, przychodniach, gabinetach zabiegowych czy pokojach pielęgniarek muszą spełniać szereg wymagań i standardów jakości stawianych przez branżę medyczną. Wymagania dotyczą nie tylko dużych mebli takich jak łóżka szpitalne, fotele zabiegowe czy kozetki lekarskie w gabinecie, ale też wszystkich akcesoriów i wyposażenia spotykanych w tych pomieszczeniach. Higiena jest tu najwyższym priorytetem i aby ją zapewnić, producenci mebli medycznych muszą przykładać ogromną wagę do każdego elementu, z jakiego składają się ich produkty.

Bezpieczny taboret medyczny MEDICA STS

Współcześnie świadomość wysokich wymogów stawianych przez branżę medyczną mają zarówno producenci mebli medycznych, lekarze i pielęgniarki, jak i sami pacjenci. Zachowanie najwyższej higieny gwarantuje bezpieczeństwo dla wszystkich, niezależnie od tego czy są zdrowi, czy chorzy. Z uwagi na to producenci mebli medycznych muszą stale dopełniać kolejnych wymogów i podnosić jakość swoich wyrobów tak, aby spełnić oczekiwania branży i pacjentów. Atesty, certyfikaty i próby jakości zwracają uwagę nawet w najmniejszych gabinetach.

Jak zapewnia się jakość mebli medycznych?

Aby spełnić wymagania branży medycznej, producenci mebli medycznych muszą wprowadzać szereg zmian i udoskonaleń do swoich produktów, stosując m.in. określone, atestowane materiały czy rozwiązania technologiczne. Tylko tak końcowy produkt będzie mógł otrzymać atest potwierdzający możliwość umieszczenia go w warunkach szpitalnych. Jakie wymagania są najczęściej sprawdzane?

  • Materiał wykonania mebli medycznych. W przypadku konstrukcji mebli, najczęściej wykorzystywane i najbardziej pożądane są tu elementy metalowe pokryte farbą proszkową. Stosowanie nieorganicznych i nieporowatych tworzyw pozwala zabezpieczyć meble medyczne przed tworzeniem miejsc sprzyjających rozwojowi bakterii i trudnych do dezynfekcji podczas rutynowego sprzątania gabinetów. Stosowanie metalu w połączeniu z farbą proszkową zabezpiecza meble, gwarantując ich trwałość, wysoką higienę i odporność na zużycie.
  • Meble tapicerowane w branży medycznej muszą spełniać określone standardy jakości. Przede wszystkim stosuje się tu tapicerki nieorganiczne, nieporowate, łatwe do ścierania i utrzymania w czystości. Ważne jest ograniczenie liczby szwów do minimum – każde miejsce łączenia materiałów to wrażliwy punkt stanowiący dobre siedlisko dla bakterii i o wiele trudniejszy do dezynfekcji. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa, producenci starają się dążyć do wykonywania mebli całkowicie bezszwowych.

Standardy dla mebli medycznych w gabinetach lekarskich

Tworząc meble medyczne producenci nie kierują się tym, do jakiego pomieszczenia będą dane meble przeznaczone. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i lekarzy, zarówno łóżka szpitalne, kozetki w gabinecie pielęgniarki, fotele w gabinecie zabiegowym, jak i stoły operacyjne czy akcesoria na wyposażeniu sali operacyjnej muszą spełniać takie same, najwyższe wymagania higieny i jakości. Nawet meble stosowane na poczekalniach, choć z pozoru wyglądają jak typowe krzesełka plastikowe, w praktyce spełniają odpowiednie wymagania i posiadają atesty dopuszczające do ich zastosowania w warunkach medycznych. To ważne, by wyposażając przychodnię pamiętać o standardach branży i trzymać się ich kurczowo – nieodpowiednie meble w gabinecie lekarskim, pediatrycznym, gabinecie pielęgniarek czy zabiegowym mogą stanowić zagrożenie, nawet jeśli spróbujemy utrzymać je w czystości i dezynfekować po każdym pacjencie odwiedzającym gabinet.

Przez kontakt z chorymi, wielu pacjentów przewijających się każdego dnia przez przychodnię i zwiększone ryzyko rozsiewania bakterii i wirusów, ośrodki medyczne muszą być przykładem czystości i zachowania najwyższej higieny. Standardy, jakie niegdyś stosowano wyłącznie dla sal operacyjnych już dawno wykroczyły poza ich granice i dziś stanowią podstawę jakości w każdym pomieszczeniu przynależącym do placówki medycznej.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą wpisów na naszym blogu.


Zobacz pozostałe wpisy

Stojak na kroplówkę - do jakiej placówki medycznej?

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: